Ahmet Kanneci Kimdir?

Prof. Dr. Ahmet Kanneci (Mühendis, Gitar Virtüözü, Kompozitör, Eğitmen, Ressam): 1957 yılında Şanlıurfa‘nın Halfeti ilçesinde dünyaya geldi. 1972 yılında henüz 17 yaşında, Anadolu Fen Lisesi son sınıf öğrencisiyken müzik öğretmeni bir gün tüm sınıf öğrencilerini Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının açılış konserine götürdü. İşte ne olduysa o zaman oldu ve bu konser Ahmet Kanneci’nin bundan sonraki hayat çizgisini tamamen değiştirecek, sanatçıyı bambaşka bir yola sürükleyecekti…

Hayatında ilk defa böylesine etkileyici bir ortamda konser izleyecek olmak Ahmet Kanneci ve arkadaşları için oldukça büyük bir tecrübeydi, fakat buna aynı zamanda başka bir heyecan da katacak olan hemen ön sırada T.C. Devleti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve eşi Mevhibe Hanım’la aynı konseri izleyecek olmaktı ve bu tarihe not düşülmesi gereken başka bir anı olarak yerini aldı… Konser salonunun ihtişamı, konser başladığında sahneye gelen ve daha önce hiç görmediği şekilde giyinmiş frank elbiseli, papyonlu sanatçıların özentili vücut dilleri ve yine onların hiç görmediği çalgılarıyla bütünleşmiş sanatçıları görünce bu atmosfer Ahmet Kanneci’yi adeta büyülenmişti. O koskoca orkestranın elinde çubuk tutan şefin bir hareketiyle çalmaya başlaması, çıt çıkmayan salonda herkesin pür dikkat icra edilen eserleri dinliyor olmasının verdiği duygu, kelimelere sığdırılamayacak kadar büyüleyiciydi. Orkestra birkaç eser çaldıktan sonra tüm sanatçılar ayağa kalktı ve sahneye alkışlar içinde kısa boylu, kara kura bir sanatçı geldi. Elinde yine Ahmet Kanneci’nin bilmediği bir enstrüman tutuyordu. Orkestranın tam da ön tarafına konulmuş sandalyeye gelip oturdu ve enstrümanını kucağına aldı. Sonra tüm enstrümanlar şefin ölçülü hareketleriyle daha önce hiç duymadığı bir eseri çalmaya başladığında bu kara kuru adam eserin belli bir yerinde dokunduğu tellerden çıkan tınılarla oradaki herkesi adeta büyülemiş, kendine kilitlemişti . İşte o muhteşem eser, Rodrigo gitar konçertosuydu (Concierto de Aranjuez). İspanyol besteci Joaquín Rodrigo tarafından klasik gitar için bestelenmiş ve Türkiye’de “Rodrigo’nun Gitar Konçertosu” olarak bilinen eserdi. En önemlisi de bu eser çok sonralar Ahmet Kanneci’nin en çok severek çalacağı ve her çaldığında da bu anı hatırladığı için tüm hayat hikayesinin bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçtiği bir eser olmaktan çok daha fazlası olacaktı. Concierto de Aranjuez, bu eseri 1939 yılının başlarında Paris’te II. Dünya Savaşı’nın gerilimli ortamında bestelenmişti ve şimdi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın açılış töreninde emekli olmuş Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün onuruna çalacaktı. Tüm nefesler tutulmuş, herkes orkestraya kilitlenmişti ki, konçertoya gitarıyla eşlik edecek olan İspanyol sanatçı gitar virtüözü Alirio Diaz tüm bakışların kilitlendiği kişi olmuştu. İşte ne olduysa o zaman oldu; Diaz’ın gitarının tellerinden çıkan tınılar Ahmet Kanneci’yi henüz 17 yaşındayken ta yüreğine işlemişti ve adını bilmediği o enstrümanın sesine orada âşık olmuştu. Konser bittikten sonra müzik öğretmeninden enstrümanın adının gitar olduğunu öğrenen Kanneci, öğretmeninden kendisini sahnede o bilmediği enstrümanı çalan kişi olan Alirio Diaz ile tanıştırmasını rica etti. Müzik öğretmeni Kanneci’yi alıp kulise götürdü ve Kanneci lisede öğrendiği İngilizcesi ile Alirio Diaz’a kendisini tanıttıktan sonra aralarında şöyle bir diyalog geçti…

alirioAhmet Kanneci: Çaldığınız gitarın sesine aşık oldum! Onu çalmayı öğrenmek istiyorum.

Alirio Diaz: Ooo öyleyse yolu yarılamışsın!

Ahmet Kanneci: Peki öteki yarısı nedir?

Alirio Diaz: Çok çalışmak! …

İşte o günden sonra Ahmet Kanneci’nin ilk işi bir gitar edinmek olacaktı ve fen lisesini başarıyla bitirip ODTÜ mimarlığı kazandığında dahi üniversite öğrenciliği boyunca gitar öğrenme ve çalma tutkusu hiç eksilmeden devam etti. Başarılı bir öğrenci olan Ahmet Kanneci, ODTÜ mühendislikten mezun olup bir yıl mesleğini yapsa da gitar çalmak ve akademik olarak bunun eğitimini alma tutkusu yüreğinde hiçbir şekilde eksilmedi; aksine katlanarak çoğaldı. Ve işte bu tarif edilmez aşk ve ona sahipjj olmak için derinden duyduğu tutku, onu yüreğinde böylesine taşımasını bilen herkesi mutlaka hedefine kilitlerdi. Mamak Çarşısı’nda hem meyve hem de kırtasiye satan bir dükkandan ucuz ve sıradan olan ilk gitarını 1.5 yıl sonra kavuşan Ahmet Kanneci, enstrümanına verdiği parayı da, 1977 yılında İngiliz Kültür Kurumu’nun verdiği bursla gittiği İngiltere’de katıldığı bir yarışmada kazanmıştı. İngiltere’ya gittiğinde yine boş durmamış orada İngiliz gitarist Julian BYZANTINE ile de tanışmıştı. Alirio Diaz’dan sonra Juliaz BYZABTINE klasik gitar alanında kendisine seçtiği yoldaki inancını daha da güçlendirmişti.

Bir insanın hayatında eğitim boyunca karşılaştığı her şey birey üstünde ne kadar etkili ve bu o bireyin meslek edinmesinden tutunuz da hayata, hayata bakış açısına, o hayatı nasıl yaşayacağına karar vermesine yardımcı oluyor değil mi? Oysa hiç bir tesadüf olmadan sadece okuduğumuz okullardan aldığımız eğitimler ekseninde geleceğimizi de tayin etmek için seçtiğimiz meslekler, ve bu kuru kuruya yapılmış seçimler ne kadar gerçekti, -hepimizin hayatının bu kısmı tartışılır-; fakat Ahmet Kanneci’nin hayatındaki bu sürece kadar olan kısmı yorumladığımızda ortaya çıkan net gerçeklerden biri de bir insanın hayatı boyunca karşılaşacağı her iyi örnek, bireyin hayatını şekillendirmede en önemli etkenlerden biri olmasıydı. Oysa okullarda öğretmenlerin ya da evde ebeveynlerin çocuklarının meslek seçme konusundaki önerileri, hatta baskıları, kanımca tamamen bu karar vericilerin kendi seçimlerine dayandığından, çocuklar yola kendileri olamadan ve içine ne koyacaklarını şaşırdıkları/bilemedikleri, kırışık, karışık kıyafetlerin tepildiği bir bavulla yola çıkmaktan başka bir şansı olamıyordu; işte, Ahmet Kanneci asla bunlardan biri olmayacaktı ve onun hayatı o nedenle bu hayata gelmiş, “ben gencim” diyen herkes için çok özel bir örnek, ailelere bazı gerçekleri göstermek için de biçilmiş kaftandı. 

Ahmet Kanneci hayatına bambaşka bir yön vermek için kollarını sıvamıştı. ODTÜ’deki öğrencilik yılları sadece mimarlık alanında alması gereken eğitimin yanında Türkiye’de müzik alanında farklı disiplinlerde ön plana çıkmış çok değerli müzik hocalarından teorik müzik dersleri de alarak kendini bu işe iyiden iyiye vermiş, öğretim hayatını birini resmen kazandığı mühendislik alanında, diğerini ise kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiği müzik alanında devam ettirmişti. Ahmet Kanneci müzik alanındaki teori eğitimine Türkiye’nin önde gelen bestecilerinden Turgay ERDENER ile başladı. İstemihan TAVİLOĞLU ve Ali SEVGİ’den ise armoni ve kontrpuan dersleri aldı.

Kararlıkla çalışmalarının meyvesini tıpkı Alirio DİAZ ve Julian BYZANTINE gibi vermek istiyordu ve en nihayetinde çalışmalarının sonucunda ulaştığı cesaretle Ahmet Kanneci 29 Kasım 1977’de ilk konserini verdi.

1930143_15460347067_6507_n

Gitarın sanat aşkıyla harmanlanarak bu yolda çılgınca bir aşka tutuşan duyguları, artık onu daha ilerilere ulaşmaya hedefliyor, Kanneci bu konuda kabına sığmıyordu. O nedenledir ki bir zamanlar dillerimizi pelesengi olan “Her genç kızın rüyası Zetina dikiş makinesi.” misali, kurulduğu günden bu yana her Türk gencinin hayali olan ODTÜ gibi bir üniversitede hem de mimarlık fakültesinde okuyup, sonra da tüm bu bilginin, birikimin, çabanın, mücadelenin, emeğin, hedefin gözünün yaşına bakmayarak diplomasını rafa kaldırıp, adeta hayata sıfırdan yeniden başlaması, Kanneci’nin hayatındaki en önemli kilometra taşlarından biri olduğu kadar, böylesi bir karar herkesin yapabileceği bir şey değildi.  İşte bu nokta insanın hafızasını oldukça zorluyor. Bunu hangimiz yapabilirdik? Bu aşk nasıl bir aşk? Böylesi bir konuda karar verme cesareti nasıl bir cesaret? İşin bu kısmını kitaplar dolusu da yazsam biliyorum kifayetsiz kalacak. O nedenle sanatçının kendi hayatını her şeyi başka bir disiplin üstünden başarıyla elde edip, sonra bu yeterliliğini belgeleyen belgeyi adeta elinin tersiyle bir kenara itip, gitarın ve sanatın peşinden gitmesi, ardından da tüm ömrünü memlekette sanatın gelişmesi ve bunun için de müziği kendi öz köklerinden alıp, yine hiç ana formu bozmadan kendi enstürümanına göre uyarlayarak bu alanda pek çok eserlerin Türk halkının ve sanatçıların beğenisine sunularak yaşatılmaya çalışılması, Türk bestecilerinin hatırla, ricayla, belki de çoğunu mecbur bırakarak çağdaş bestecilerin gitar alanında beste yapmalarını ya da Türk Anadolu ezgilerini gitara uyarlamalarını sağlaması azımsanacak bir emek olmamakla birlikte, şimdi aşağıda bahsettiğim okullarda okuyup Türkiye’ye geldikten sonra da Türkiye’de beş konservatuvarın bünyesinde gitar bölümleri bizatihi açması, aynı zamanda hocalık yapıp öğrenci yetiştirmesi azımsanacak bir şey değildir. Ahmet Kanneci’nin gerek üniversitelerde yetişmesini sağladığı ve kendisi gibi yurtdışlarına gidip gitar eğitimi alarak ancak bu dalda kendini gösterebilecek ve fakat çoğunun böyle bir şansı olmadığı için de bu eğitimden mahrum olacak nice gençlerimizin yetişip onların kendilerini Avrupa’da göstermelerini ve pek çok öğrencisinin göğsümüzü kabartacak büyük işlere imza atmasını sağlamasının yanı sıra, işte o salonlarda Ahmet Kanneci’nin girişimleriyle gitar için bestelettiği eserlerin yurdışındaki sanat severlerin beğenisine sunulması da, Türk milletinin sanat alanındaki hacmini ve hayretlere vesile olacak yeteneğini ortaya koymaktaydı…

jose
Ahmet Kanneci İspanya Hükumetinden kazandığı bursla Alicante Oscar Espla Yüksek Konservatuvarında okuyarak birincilikle mezun oldu..

İngiliz Gitarist Jose Tomas

YAR

ODTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra İspanya Hükumeti’nin verdiği bursa hak kazanarak gittiği Alicante Oscar Espla Yüksek Konservatuarında Jose TOMAS’ın sınıfından ve ayrıca Fransa’nın Perpignan kenti Devlet Konservatuarı’ndan “Birincilik Ödülü” ile mezun oldu.

kons
Ahmet Kanneci Fransa’nın Perpignan kenti Devlet Konservatuarı’ndan “Birincilik Ödülü” ile mezun oldu.

Konserini dinleyerek tutkunu olduğu ve 25 yıldır dersler aldığı Alirio DIAZ gibi ünlü bir virtüöz ile birlikte çalma şansına sahip oldu ve olumlu kritiklerini aldı. Aralarında Museo de Andres Segovia (İspanya), Carnegie Hall, Merkin Hall (ABD), Royal Festival Hall (İngiltere) ve Teatro Colon (Arjantin) gibi salonları da bulunan üç kıtada birçok konser verdi. Türkiye’nin gitar alanında yetişmiş bir sanatçısı olarak tanınan Ahmet Kanneci, bu arenadaki temsil yeteneğiyle ulusal ve uluslararası aldığı çok değerli ödüllerinin yanı sıra bu bayrağı daha da ileri taşıyarak çok büyük başlangıçların adresi olacak işlerin altına imza attı. Türkiye’de bazı üniversitelerin konservatuvar bölümlerinde Gitar Dalı’nı açarak bu alanda kendini yetiştirmek isteyen pek çok öğrencinin ve yetişen sanatçının umudu olan Ahmet Kanneci, bir taraftan sanatını icra ederken bir taraftan da kendisi gibi gitar tutkunlarına gitar dersleri vererek eğitim ayağında da oldukça yoğun bir mesai harcıyordu. Avrupa’daki çalışmalarını tamamlayıp ülkesine döndükten sonra dört ayrı konservatuvar ve üniversitede gitar bölümlerini kuran Kanneci’nin sayesinde birçok gitar öğrencisi mezun olmuş ve bunların pek çoğu ulusal ve uluslararası arenada Türk gitar sanatçıları olarak yarışmalarda, konserlerde, festivallerde ülkemizi temsil ederek bir kişinin nelere mal olacağını bizlere bir kez daha kanıtlamıştı.

res
Ahmet Kanneci; Jale Necdet Erzen, Duran Karaca, Ahmet Turani gibi Türkiye’nin yetiştirdiği önemli ressamlardan resim kursları aldı.

4 Ocak 2018’de 40. sanat yılını sevenlerine konser vererek kutlayan Ahmet Kanneci, bu vesileyle Türk Amerikan Derneği Galerisi’nde ilk resim sergisini açtı. 1980’lerden bu yana Jale Necdet Erzen, Duran Karaca, Adnan Turani gibi başarılı ressamlardan dersler alarak uzun yıllar sanat hayatını resimle de bütünleştirmesini bilmiş sanatçının bu yönünü de öğrenen hayranları, Ahmet Kanneci gibi örnek bir sanatçının az yetiştiğini söylerken, Sanatçı Ahmet Kanneci ise kendini şu sözlerle ifade etti. “Müzikte olduğu gibi resimde de kendimi amatör ve hayat boyu öğrenci kabul ediyorum.” Sanatçının geleceğe yönelik en önemli projelerinden biri ise Rönesans’tan 20. yüzyıla kadarki süreçte kendini ispat etmiş solo gitar eserlerinden belirlediği ve hesaplarına göre 33 saat sürecek bir repertuvarı kayıt altına almaktır.

kan

Ahmet Kanneci avukat Leyla Kanneci ile evlidir. Kanneci çiftinin Mustafa adında bir çocuğu vardır. İyi derecede İngilizce, İspanyolca, Fransızca bilen Ahmet Kanneci halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Gidar Dalı’nın Başkanıdır.

Ahmet Kanneci’nin Türkiye’de ve Konservatuvarların Bünyesine Kazandırdığı Gitar Dalları Şunlardır:

* ODTÜ Klasik Gitar Topluluğu (1984)

 • Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Gitar Sanat Dalı (1985) yılında yarı zamanlı olarak açılmış, Daha sonra Prof. Dr. Ahmet Kanneci tarafından 2005-2006 eğitim öğretim yılında kurulduğu günden itibaren başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Kanneci yürütmüştür. Gitar Sanat Dalı, yürüttüğü lisans ve yüksek lisans programlarında çağdaş yöntem ve tekniklerle eğitim vererek, uluslararası alandaki güncel çalışmaları yakından takip ederek sanatsal bilimsel çalışmalarıyla akademik birikime katkıda bulunmaya devam eden sanatçı aynı zamanda eğitmen ve yorumcu olarak Türk bestecileri klasik gitar için besteler yapmalarını teşvik etmiş, bu sayede pek çok Türk klasik gitar repertuvarlarının oluşmasının çekirdeğini oluşturmuştur.
 • Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Gitar Sanat Dalı (1986)
 • Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gitar Sanat Dalı (1990)

1993 yılında “Fulbright Araştırma Bursu” kazanarak araştırmalarını sürdürmek amacıyla A.B.D.’ne gitti.

ahmet kanneci ropörtaj ile ilgili görsel sonucuÇALIŞTIĞI HOCALAR

Alirio DIAZ (Gtr.- Venezuella)
Julian BYZANTINE (Gtr.- England)
Jose TOMAS (Gtr.- Spain)
Turgay ERDENER (Theory – Turkey)
İstemihan TAVİLOĞLU (Theory – Turkey)
Savaş ÇEKİRGE (Gtr.- Turkey)
Ali Sevgi (Theory – Turkey)

ÖĞRENCİ OLARAK KATILDIĞI USTA SINIFLARI

Javier HINOJOSA (Baroque Music – Mexico)
Jorge CARDOSO (Latin American Music – Argentina)
Francisco ORTIZ (Gtr.- France)
Jose Luis RODRIGO (Gtr.- Spain)
Miguel Angel CHERUBITO (Modern Music – Argentina)

ÖĞRENCİ OLDUĞU OKULLAR

1963 – 1968 Kurtuluş İlkokulu (Kırıkhan, Hatay-TURKEY)
1971 – 1974 High School (Ankara Fen Lisesi-Ankara-TURKEY)
1974 – 1981 University (METU-Ankara-TURKEY)
1981 – 1982 Conservatorio de Superior de “Oscar Espla” (Alicante-SPAIN)
1982 – 1991 National Conservatory of Perpignan (Perpignan-FRANCE)
1999 – 2001 Master (Gazi Univrsity Instıtute of Education-Turkey)
2002- Doktora (Gazi University Instıtute of Education –Turkey)

ÖĞRETMENLİK YAPTIĞI MÜZİK OKULLARI

1984 – 1985, 1989-1993 Middle East Technical University, Fine Arts and Music Department
1985 – Hacettepe University, State Conservatory
1985 – 1987 Bilkent University, Fine Arts and Music Faculty
1988 – 1989 Anadolu University, State Conservatory, Eskişehir
1993 – SCA Music Foundation in Ankara

ahmet kanneci ropörtaj ile ilgili görsel sonucu

VERDİĞİ BAZI MASTER KURSLAR

Mexico, Morelia-1995
Argentina, Buenos Aires-1995
USA, NewYork – 1993, 2000
France, Perpignan -1992
Spain, Linares- 1996,1997,1998, 1999, 2000, 2001, 2002. 2003, 2004
Spain,Velez-Malaga –1997, 1998, 1999, 2000,2001, 2002, 2003, 2004
Slovakia, Bratislava – 1988

festival2014kapanis

Jüri Üyelikleri

National Guitar Competition, Turkey 1984
Arthez Competition, France. 1990, 1992, 1993
Linares “Andres Segovia Guitar Competition”, Spain. 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004
Velez-Malaga Guitar Competition, Spain. 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2004
Carora “Alirio Diaz International Guitar Competition”, Venezuela, 2000
Orleans “Gitar Competition” 1999, 2002

Verdiği Bazı Konserler (Yaklaşık 3000 Konser)

ARGENTINA Buenos Aires, Rio del Quarto, Rio del Plata, Posadas
BELGIUM Ieper, Antwerp
CHILIE Viña del Mar
CANADA Calgary
COSTA RICA San Jose
DANMARK Copenhagen, Aarhus, Odense
ENGLAND Surrey, Salisbury, Londra
FRANCE Perpignan, Pau, Orleans, Marseilles, Mulhuse, Strasbourg, Laval, etc.
GERMANY Paderborn, Frankfurt-Mainz, Colon, Stuttgart
ITALY Milano, Calgari, Roma
JAPAN Tokio, Yokohama etc.
MACEDONIA Skopje
MEXICO Morelia, Acapulco, Ciudad Victoria, Ciudad Leon, Zitacuaro, Zacapu, Zamora, Patzcuaro, etc.
POLAND Warsaw
SLOVAKIA Bratislava, Banksca Bistrica, Kosicse
SPAIN Linares, Velez-Malaga, Valencia, Barcelona, Madrid, Cordoba, Ubeda, Cadiz
SWEDEN Malmö
SWITZERL. Zurich, Bern, Genevre, Basel
TAJIKISTAN Duchanbe
TRNC Girne
TURKEY Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bartın, Gaziantep, Burdur, Samsun, Adana, Tarsus, Mersin, Denizli, Çanakkale, Çorum, Şanlıurfa, Hatay, Kayseri, Eskişehir, Van, Amasya, Isparta, Niğde
UKRAINA Kiev
USA New York, Washington DC., Lubbock TX.

Birlikte Çaldığı Bazı Müzisyenler

Hiroki Terashima (Gtr. – Japan)                          Jorge Cardoso (Gtr. – Spain)
Juanjo Dominguez (Gtr. – Argentina)                 Juan Falu (Gtr. – Argentina)
Argun Tekand (Gtr. – Turkey)                              Viktor Pikaizen (Vl. – Russia)
Ayhan Erman (Vl. – Turkey)                                 Şefika Kutluer (Fl. – Turkey)
Dorothy Randolph (Bar.Vl. – USA)                      Selva Erdener (Sopr. – Turkey)
Orhan Anafarta (Gtr. – Turkey)                           Zitta Zempleni (Fl. – Hungary)
Ekrem Öztan (CL – Turkey)                                  Javier Garcia Moreno (Gtr. – Spain)
Diler Argat (Pno- Turkey)                                     Yoko Takaki ( Pno – Japan )

kanneci eşlik
Ahmet Kanneci’nin Birlikte Sahne Aldığı Bazı Sanatçılar
BİRLİKTE ÇALDIĞI YAYLI SAZLAR QUARTETLERİ

Persidential Symphony Orc. Members Duşanbe String Quartet

ahmet kanneci ropörtaj ile ilgili görsel sonucu

BİRLİKTE ÇALDIĞI BAZI ORKESTRALAR

Presidential Symphony Orchester, Cond. G. Aykal
İzmir State Symphony Orchester, Cond. R. Gökmen, G. Aykal
Anatolian Chamber Orchester, Cond. H. Şimşek
Akbank Chamber Orchester, Cond. C. Mansur
Borusan Chamber Orchester, Cond. E. Korkmaz, F. Kerimov
Hacettepe University State Conservatory Symo. Orc. Cond. R. Gökmen, G.Aykal, E. Erdinç
Manchester Camarata, Cond. C. Mansur
Orchester of Alsacia, Cond. ?
Tokio Ens. Con. T.Tezuka

GERÇEKLEŞTİRDİĞİ AUDIO KAYITLAR

A.Vivaldi “Guitar Concertos” (LP) TURKOFON, 1986
Hacettepe Uniersity State Conservatory Symphony Orchestra, Cond. Gürer Aykal
“Anatolian Pieces” (CD) BMG, 1996
Works by T.Erdener, E.Bayraktar, H.E.Korkmaz, İ.Taviloğlu
“Guitarras del Mundo” (CD) EPSA, 1995
Works by E.Bayraktar
“Guitarras del Mundo” (CD) EPSA, 1996
Works by T.Erdener
“Guitar Festival in Morelia” (Cass.), 1994
Works by E.Bayraktar
“Italian Baroque Music” (CD), 1999 (In prep.)
Works by Cimarosa, Scarlatti, Zemboni, Brascianello
“Modern Sonatas” (CD), 1999 (In prep)
Works by T.Erdener, İ.Taviloğlu, H.E.Korkmaz
“Popular Classics” (CD) SONY Classical, SK 87946 2, 2002
Works by Narvaez, Bach, Sanz, Sor, Albeniz, Granados, Llobet, Tarrega, Villa-Lobos, Cardoso, Anonymous
“Erdener Integration” (CD), 2002 (In prep)
Works by T. Erdener
Bir çok radyo ve TV programları ( Argentina, France, Spain, Tajikistan, Mexico, USA and Turkey )

REPERTUARI

Renaissance: L.Milan, L.de Narvaez, A.de Mudarra, M.de Fuellana, J.Dowland, R.Johnson, R.Ballard, D.Batchelar, etc.
Baroque : J.S.Bach, S.L.Weiss, D.Buxtehude, A.Vivaldi, D.Scarlatti, D.Cimarosa, S.de Murcia, G.Sanz, G.Brascianello, G.Zemboni, etc.
Classic : F.Sor, M.Giuliani, J.K.Mertz, M.Carcassi, J.Haydn, etc.
Romantics : N.Paganini, I.Albeniz, E.Granados, J.Malats, etc.
Moderns : H.Villa-Lobos, M.M.Ponce, J.Turina, J.Cardoso, M.A.Cherubito, T.Erdener, E.Bayraktar, İ.Taviloğlu, H.E.Korkmaz, M.Toros, etc.

AHMET KANNECİ’YE İTHAF EDİLEN ESERLER

 1. Five Grotesques, Turgay Erdener
 2. Sonata No.1, Turgay Erdener
 3. Loneliness, Turgay Erdener
 4. Three Anatolian Tunes, Turgay Erdener
 5. Three Anatolian Songs, Ertuğ Korkmaz
 6. Gitar Konçertosu, Ertuğ Korkmaz
 7. Sonata-Fantasy, Ertuğ Korkmaz
 8. Anatolian Pieces, Ertuğrul Bayraktar
 9. Sonata No.1, İstemihan Taviloğlu
 10. Prelude & Capriccio, Nazmi Bosna
 11. Hicaz Prelude, Yakup Kıvrak
 12. Ninni, Misak Toros
 13. La Tucura, Jorge Cardoso
 14. Temha de Milonga, Jorge Cardoso
 15. Prelude, Carlos Padro
 16. Tres Pieces para Guitarra, Miguel Angel Cherubito
 17. Ahmet´s Temha, Francisco Ortiz
 18. Gitar Konçertosu, Fazıl Say
 19. Challenge, Timothy Walker
 20. Fantasy-Sonata, Francisco Cuenca
 21. Gitar Konçertosu, T. Shahidi
 22. Five Pieces, M. Hoshino
 23. Gitar Konçertosu, Jorge Cardoso 

YAYINLARI
l. Klasik Gitar Metodu – 1986, Evrensel Yayınları
2. “Ustam Alirio Diaz” adlı biyografik kitap – 2000, SCA Music Books
3. Bir yıl müddetle, Sabah gazetesinde haftada bir kez “Sanata Dair” isimli köşe yazısı yazmıştır. – 2000/2001
4. 6 Anatolian Pieces, Ertuğrul Bayraktar – 2002, SCA Music Editions
5. 3 Anatolian Songs, Ertuğ Korkmaz – 2002, SCA Music Editions
6. 3 Anatolian Tunes, Turgay Erdener – 2002, SCA Music Editions
7. Anatolian Song, İstemihan Taviloğlu – 2002, SCA Music Editions
8. Anatolian Dance and Song, Anonymous –2002, SCA Music Editions
9. 5 Preludes, M.Toros – 2004, SCA Music Editions
10. 5 Grotesques, T.ERdener – 2004, SCA Music Editions
11. 3 Miniaturas, M.Toros – 2004, SCA Müsic Editions
12. 10 Etudes, M.Toros – 2004 SCA Müsic Editions
13. Loneliness, T.Erdener – 2004, SCA MÜsic Editions
14. 3 Pieces. M.Sun – 2004 SCA Müsic editions
15. 3 Pieces, S.Çekirge – 2004, SCA Müsic Editions

ALDIĞI ÖDÜLLER
* 1992 – Süleyman Demirel Üniversitesi “Fahri Doktora Diploması” almaya layık görüldü.
* 2000 – Fulbright Eğitim Komisyonu “Ömür Boyu Başarı Ödülü” almaya layık görüldü.
* 2002 – Harran Üniversitesi “Fahri Doktora Diploması” almaya layık görüldü.
* 2004 – ODTÜ “Takdir Belgesi” almaya layık görüldü.
* 2006 – Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı Vakfı “Yılın Sanatçısı Ödülü” almaya layık görüldü.
* 2006 – Sanata Saygı Derneği “Sanata Saygı Ödülü” almaya layık görüldü.
* 2007 – Hacettepe Üniversitesi “Sanat Ödülü” almaya layık görüldü.
* 2008 – Yıldız Teknik Üniversitesi “Yılın Gitaristi Ödülü” almaya layık görüldü.
* 2010 – İspanya Devlet Adamı Don Alperdo Poveda tarafından dünyada ancak iki kişinin aldığı “Andres Segovia Onur Madalyası” almaya layık görülmüştür.

Basıma Hazırlananlar Kayıtlar

 1. “Cancion del Emperador”, Luys de Narvaez
 2. “Fantasia”, Lusy Milan 14
 3. “Theme from Schindlers List”, John Williams
 4. “Etudes Simples Volume 1”, Leo Brouwer
 5. “Aires de la Mancha”, Federico Moreno Torroba
 6. “Alfonsina y el Mar”, Ariel ramirez
 7. “Petit Suite Medieval”, Francis- Poul Demillac, (Ekrem Öztan ile)
 8. “Sonata Op.64 No.1”, Niccolo Pacanini, (Victor Pikaizen ile)
 9. “Sonata Op.8 No.1”, Flippo Gragnani, (Ayhan Erman İle)
 10. “Sonata Op.8 No.1”, Flippo Gragnani, (Ayhan Erman İle)
 11. “Re Majör Sonat”, Christian Gottlieb Scheidler, (Ayhan Erman İle)
 12. “Sonata Concertata”, Niccolo Paganini, (Ayhan Erman İle)
 13. “Siciliana, Giovanni Battista”, Pergolesi (Ayhan Erman İle)
 14. “Boiner Aires to Ankara”, (Juanjo Dominguez ile)
 15. “Morgen kommt der weihnachtsmann”, Wolfgang Amadeus Mozart, (Özcal Dal ile)
 16. “Nana”, Isaac Albeniz, (Özcal Dal ile)
 17. “Para Totito”, Ricardo Ojeda, (Özcal Dal ile)
 18. “Ninni”, Misak Torosi, (Özcal Dal ile)
 19. “Milonga del Angel”, Astor Piazzola, (Özcal Dal ile)
 20. “Nana”, Manuel de Falla, (Özcal Dal ile)
 21. “A Little March for Rana”, Eduard Tubin, (Özcal Dal ile)
 22. “Arruladora”, Mario Castelnouvo-Tedesco, (Özcal Dal ile)
 23. “Toru Takemitsu”, A Boy Named Hiroshima, (Özcal Dal ile) 15
 24. “Turgay Erdener”, Doğ Bebek, (Özcal Dal ile)
 25. “Gelusy”, Jakob Gade, (Özcal Dal ile)

Sanatçı yaklaşık olarak 900 ulusal ve uluslararası radyo ve televizyon programı yapmıştır.

Ahmet Kanneci’nin Gitarla İlk Seslendirilişini Yaptığı Eserler

 1. Five Grotesques, Turgay Erdener
 2. Sonata No.1, Turgay Erdener
 3. Loneliness, Turgay Erdener
 4. Three Anatolian Tunes, Turgay Erdener
 5. Three Anatolian Songs, Ertuğ Korkmaz
 6. Gitar Konçertosu, Ertuğ Korkmaz
 7. Sonata-Fantasy, Ertuğ Korkmaz
 8. Anatolian Pieces, Ertuğrul Bayraktar
 9. Sonata No.1, İstemihan Taviloğlu
 10. Prelude & Capriccio, Nazmi Bosna
 11. Hicaz Prelude, Yakup Kıvrak
 12. Ninni, Misak Toros
 13. La Tucura, Jorge Cardoso
 14. Temha de Milonga, Jorge Cardoso
 15. Prelude, Carlos Padro
 16. Tres Pieces para Guitarra, Miguel Angel Cherubito
 17. “Para Totito”, Ricardo Ojeda, (Özcal Dal ile)
 18. “Ninni”, Misak Torosi, (Özcal Dal ile)
 19. “Milonga del Angel”, Astor Piazzola, (Özcal Dal ile)
 20. “Nana”, Manuel de Falla, (Özcal Dal ile)
 21. “A Little March for Rana”, Eduard Tubin, (Özcal Dal ile)
 22. “Arruladora”, Mario Castelnouvo-Tedesco, (Özcal Dal ile)
 23. “Toru Takemitsu”, A Boy Named Hiroshima, (Özcal Dal ile)
 24. “Turgay Erdener”, Doğ Bebek, (Özcal Dal ile)
 25. “Gelusy”, Jakob Gade, (Özcal Dal ile)

Ahmet Kanneci’nin basında Çıkan Bazı Röportajları ve aynı zamanda yazımıza kaynak olan sitelerdir. Ayrıca Ahmet Kanneci on yıldan fazla bir zamandan beri yukarıdaki başlıklarda verilen tüm verileri güncellenmediğinden, bu verilerin hepsi eksik kalmıştır. Gerek yurt için ve yurtdışında verdiği konserler, çaldığı yeni eserler ve birlikte sahne aldığı sanatçıların yanı sıra, pek çok değerli sanatçının özel programlarında yer almıştır.

* http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/gitarlarimla-adeta-sevisirim-15603300
* http://muziksoylesileri.net/klasik-muzik/muzikte-yorumcuyum-resimlerimle-ilk-kez-yaraticiligimi-sergilemeye-cesaret-ettim/ (bazı resimler bu siteden alınmıştır)
* http://muziksoylesileri.net/klasik-muzik/virtuoz-degilim-sadece-gitar-caliyorum/
* http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ugurlar-ola-sayin-cumhurbaskanimiz-7169960
* http://www.kanneci.org/yeni/tag/roportaj/
* http://www.kanneci.org/yeni/category/basin/
*http://arsiv.sabah.com.tr/2008/04/19/ct/haber,EA49CB349BD34AC5B56929FAFCE94B8C.html
* http://habermerkezi.gantep.edu.tr/?p=4950
* http://muziksoylesileri.net/klasik-muzik/virtuoz-degilim-sadece-gitar-caliyorum/
* http://www.24saatgazetesi.com/4-uluslararasi-antalya-gitar-festivali/
* https://www.fusunsayek.org/galeri?lightbox=imageq4x
* http://www.bursahaber.com/antalya/uluslararasi-gitar-festivali-7-yasinda-h1417846.html
* https://docplayer.biz.tr/108337795-Gitar-camiasi-ve-sevenlerini-bulusturan-festivaller-alirio-diaz.html
* http://www.hurriyet.com.tr/haberleri/odtu-konser

Silvan Güneş
Biyografi Yazarı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s